Czynniki na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu używanego samochodu

Rynek samochodów używanych to niesamowicie szerokie pojęcie. Wie o tym każdy, kto choć raz zderzył się z koniecznością zakupu auta z drugiej ręki. Mnóstwo ofert oraz wszechobecna konkurencja doprowadzają potencjalnego kupującego do niepewności, przez co końcowa decyzja staje się jeszcze trudniejsza.

Co trzeba wiedzieć przed kupnem auta?

Niezależnie od tych czynników, warto mieć w swojej głowie plan oraz zawężony obszar zainteresowań. Co więcej, konieczna jest prawidłowa ocena stanu technicznego, która ustrzeże kupującego przed nieprzewidzianymi wydatkami. W związku z tym, warto wiedzieć, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas kupna samochodu.

Na co zwrócić szczególną uwagę? – 4 czynniki

Oględziny samochodu to moment, w którym wykonaliśmy pierwszy krok ku nowemu nabytkowi. Sytuacji powinna towarzyszyć odpowiednia ocena stanu technicznego, która zminimalizuje ryzyko wpadki.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

  1. przebieg samochodu, który jest jednym z istotnych elementów mówiących o stanie technicznym pojazdu. Wiadomo, że im niższe wartości, tym lepiej. Niemniej jednak należy zachować tutaj dużą dozę ostrożności. Ekstremalnie niskie wartości mogą świadczyć o tym, że dokonano tzw. korekty licznika. Warto, abyśmy poprosili sprzedającego o przedstawienie dokumentacji potwierdzającej zgodność ze stanem faktycznym. Dodatkowo, domagajmy się, aby przebieg licznika został wpisany na umowie, bądź fakturze.
  2. stan lakieru oraz jego powłokę. W tym przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w miernik grubości lakieru. Na szczęście, najtańsze rozwiązania na rynku, które spełniają swoją funkcję w odpowiedni sposób są dostępne do nabycia nawet za 100 zł. Dzięki takiemu urządzeniu będziemy w stanie sprawdzić, czy nadwozie samochodu spotkało się z ingerencją lakiernika. Jeśli tak, wówczas możemy podejrzewać, że samochód jest po kolizji.
  3. szczegółowe przeprowadzenie wywiadu oraz odpowiednie wyciąganie wniosków. Słuchajmy tego, co ma nam do przekazania sprzedający. Jednocześnie nie bądźmy łatwowierni. Przedstawiany na bieżąco opis należy analizować w głowie i weryfikować np. szukając potwierdzenia w dokumentacji lub fotografiach.
  4. sprawdzenie samochodu w sieci po numerze VIN. Czasami warto wydać kilka złotych i zweryfikować potencjalny zakup pobierając raport na temat danego przedmiotu sprzedaży.

We współpracy z Używany Mercedes.