Fiat 126P – klasyk polskich ulic

Fiat 126P w czasach swojej świetności był niezwykle popularnym samochodem. Pojazd ten produkowała fabryka w Bielsku – Białej na licencji włoskiej. Mimo swoich niewielkich rozmiarów bez problemu potrafił pomieści czteroosobową rodzinę.

Mały i niezwykle popularny polski klasyk motoryzacyjny

Fiat 126P popularnie nazywany był „Małym Fiatem”,”Maluchem” oraz „Kaszlakiem”. Samochód zaczęto produkować w Polsce w 1973 roku w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Produkowano go do 2000 roku. Z taśmy zjechało ponad 3 miliony sztuk Malucha. Samochód ten do dziś jest kojarzony przez większość Polaków. Charakterystyczny dźwięk jego silnika można poznać z daleka. W latach 70. XX wieku był on oceniany jako najtańszy w zakupie i eksploatacji wśród aut małych. Był marzeniem wielu osób, jednak nie można było go kupić mając jedynie gotówkę – trzeba było otrzymać przydział na samochód. W Polsce stał się popularny dzięki swojej cenie oraz dzięki temu, że nowe samochody były zarezerwowane tylko dla nielicznych. Przeciętny Polak jeździł wysłużonym, wieloletnim pojazdem. Dlatego też nowy Maluch był obiektem pożądania tak wielu osób. Mały Fiat zyskał popularność również za granicą, dzięki zakrojonemu na szeroką skalę eksportowi.  Do dnia dzisiejszego można go spotkać na wielu europejskich ulicach. Samochód ten nie osiąga zawrotnych prędkości, jednak mimo tego często można go spotkać w rajdach.

Maluch – przez jednych kochany, przez innych nienawidzony, niewątpliwie jest klasykiem polskiej motoryzacji

Nawet jeśli nie jest się fanem tego modelu, trudno zaprzeczyć jego popularności oraz faktowi, że dla wielu osób jest on niezaprzeczalnie wspomnieniem z dzieciństwa lub młodości.