Rozrusznik – podstawa każdego samochodu

Każdy samochód jest złożony z kilku podstawowych elementów które pozwalają na jego sprawną pracę. Jednym z głównych, najważniejszych części auta jest rozrusznik. Jest to mało skomplikowane urządzenie, które składa się z zębatki oraz silnika.

Koło napędowe oraz zębatka wprowadzone w ruch doprowadzają do uruchomienia pojazdu. Jak dbać o rozrusznik? W jaki sposób działa urządzenie?

Działanie rozrusznika

Rozrusznik działa w wyniku przekazywania energii, a dokładnie napięcia pochodzącego z akumulatora do włącznika elektromagnetycznego. Napięcie powstaje w wyniku uruchomienia samochodu poprzez przekręcenie kluczyka. W następnej kolejności następuje przesunięcie mechanizmu sprzęgającego oraz wprowadzenie energii na szczotki węglowe. Proces ten skutkuje wytworzeniem pola magnetycznego w wirniku. To właśnie ono jest powodem silniejszego obrotu koła zamachowego. Warto wiedzieć, że rozrusznik posiada także sprzęgło jednokierunkowe, które zabezpiecza mechanizm. To właśnie dzięki niemu silnik spalinowy nie jest zbyt obciążony, co ochrania go przed zniszczeniem.

Rozrusznik jak zadbać o jego kondycję?

Przy dbaniu o rozrusznik przede wszystkim należy działać ostrożnie podczas wielokrotnego przekręcania kluczyka. Bezwzględnie należy pamiętać aby po 2- 3 sekundowej próbie uruchomienia pojazdu zrobić przerwę, która powinna trwać od 10- 15 sekund. Bardzo ważna jest również szybka reakcja w przypadku kiedy zauważymy niepokojące dźwięki mechanizmu lub samochód będzie miał problem z odpalaniem. W takim przypadku warto przeprowadzić kontrolę u specjalisty, który dokładnie sprawdzi czy urządzenie działa prawidłowo.