Wnętrza samochodu nie wystarczy jedynie umyć, trzeba je także zdezynfekować

Zbyt wiele osób przykłada jedynie uwagę do tego, by we wnętrzu samochodu było czysto wizualnie, co opiera się na usunięciu różnych plam czy okruchów po jedzeniu. Jest to błąd, bo wiele szkodliwych drobnoustrojów może być głęboko w tapicerce, a ich usunięcie nie jest już takie proste, a dodatkowo często są one źródłem nieprzyjemnych zapachów. Co więc zrobić w takim przypadku?

O ozonowaniu wnętrza pojazdu

Najlepiej jest zdecydować się na ozonowanie kabiny samochodu, co jest procesem coraz bardziej popularnym i możliwym do wykonania w coraz większej ilości punktów. Jest to także proces stosunkowo tani, szybki, a ponadto bezpieczny zarówno dla wnętrza samochodu, jak i dla osób nim podróżujących.

Ozonowanie wnętrza trwa zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, co zależy oczywiście od wielkości kabiny, bo proces ten może przecież nastąpić zarówno w małym samochodzie osobowym, jak i na przykład w kabinie ciężarówki. Sam ozon jest tak zwanym trójatomowym tlenem, który reaguje ze wszelkimi drobnoustrojami, bardzo szybko je niszcząc. Chodzi tutaj między innymi o zarodniki grzybów, o bakterie, o wirusy, ale także o pleśnie oraz o roztocza. Ozon doskonale wnika też we włókna tapicerki, a dodatkowym atutem jest to, że podczas wspomnianego procesu w naturalny sposób następuje także odgrzybienie klimatyzacji samochodowej. W tym celu należy jednak oczywiście klimatyzację w samochodzie uruchomić, a najlepiej będzie jeszcze ustawić ją na maksymalną moc.

Dlaczego jeszcze poleca się ozonowanie samochodu?

Ozonowanie wnętrza samochodu jest ponadto gorąco polecane osobom, którym zdarza się w samochodzie palić wyroby tytoniowe lub też przewozić zwierzęta domowe. W obu przypadkach bowiem tapicerka bardzo lubi nasiąkać nieprzyjemnym zapachem, a ozonowanie ten zapach właśnie niweluje. Oczywiście sam ozon również mocno charakterystycznie pachnie, jednak auto można bardzo szybko wywietrzyć po takiej operacji i zapach ten całkowicie zniknie. Nie bez znaczenia w dzisiejszych czasach jest również to, że w przeciwieństwie do użycia różnych szkodliwych i agresywnych chemicznych środków, ozon jest w 100% neutralny ekologicznie. Pozostaje jeszcze pytanie, jak często najlepiej ozonować wnętrze samochodu i większość ekspertów wypowiada się w tym tonie, że standardowa częstotliwość to 2 razy do roku, jednak w przypadku powtarzającego się narażania wnętrza samochodu na zanieczyszczenie warto to robić nawet raz w miesiącu.

Źródło: https://swiatmotoryzacji.pl/